piątek, 21 września 2018

PREMIERA: „Ćma” Reni Jusis od dzisiaj w sklepach muzycznych

Laureatka 6 Fryderyków i jedna z najbardziej barwnych postaci muzyki klubowej ostatnich lat prezentuje swoje nowe dzieło. Dziś premiera „Ćmy” Reni Jusis.

Reni Jusis przedstawia premierową, ultrataneczną płytę, zatytułowaną „Ćma”, będącą kontynuacją jej dotychczasowej elektro-popowej twórczości. To bardzo osobisty materiał, na którym, jak podkreśla sama artystka, długie frazy przeplatają szerokie brzmienia i dyskotekowe rytmy.„Na naszym nowym albumie „ĆMA” wspólnie ze Stendkiem staraliśmy się pokazać wiele odcieni muzyki klubowej i mimo wspólnego tanecznego mianownika, nie ograniczać do jednego stylu. Do pracy nad tekstami zaprosiłam tym razem oprócz Jacka Szymkiewicza z Pogodno, również Gabę Kulkę, oraz moją serdeczną przyjaciółkę Weronikę Lewandowską, z którą udało mi się wspólne napisać jeden z najważniejszych dla mnie ostatnio tekstów do kompozycji „Bez filtra¨ opisuje Reni Jusis. Podobnie jak na poprzednim krążku, za produkcję muzyczną w całości odpowiada Stendek, znany również jako założyciel trójmiejskiego projektu LASY. Sama wokalistka przyznaje, że oboje ze Stendkiem byli zainspirowani brzmieniami z pogranicza lat 80-tych i 90-tych, a po muzycznych poszukiwaniach na „Bang! postanowili tym razem nawiązać do klasycznych form, przestrzennych harmonii i stricte dyskotekowych i housowych beatów. 

Pierwszy singiel „Tyyyle Miłości” to elektro-popowa kompozycja, która jest przykładem produkcji muzycznej na najwyższym poziomie, z której Reni Jusis słynie od początku swojej kariery.  Stendek, w aranżu dopracowanym w najmniejszym detalu, nawiązuje do brzmień z lat 80-tych i doskonale steruje dynamiką i dozuje napięcia. 

Drugim singlem promującym „Ćmę” jest tytułowe nagranie, która udanie łączy parkietowy puls i popową przebojowość z wyrafinowaną warstwą kompozycyjną i chwytliwą melodią. Jak opowiada artystka, to „historia o dziewczynie, nocnym motylu, którego przyciąga blask nocnych świateł miasta”. 

Najbardziej poruszającym momentem na najnowszym wydawnictwie Reni Jusis jest utwór „Bez Filtra”. To jedyna ballada na płycie. Z resztą, tak melancholijne i dramatyczne w swej wymowie kawałki to rzadkość w twórczości Reni. Tym bardziej robi wrażenie i zapada w pamięć osobisty tekst, przejmująca melodia i minimalistyczny, przestrzenny aranż. 

Zaproszenie do udziału w płycie przyjęło dwóch niezwykle ciekawych i oryginalnych polskich artystów, związanych nie tylko z muzyką, ale również i z filmem. W utworze „So Far” zaśpiewał gościnnie przedstawiciel trójmiejskiej sceny alternatywnej - MajLo. Zaś w transowej npiosence „Jeżeli Porcelana To Wyłącznie Taka” poruszający wiersz Stanisława Barańczaka, recytuje jeden z najzdolniejszych polskich aktorów młodego pokolenia - Jakub Gierszał. Ta nowoczesna adaptacja poezji to kontynuacja literackiego wątku, zapoczątkowanego w muzycznym opowiadaniu „Biletu Wstępu” na płycie „Bang!”. Wiernych fanów z pewnością ucieszy wiadomość, że na nowym albumie Reni wraca do korzeni, czyli muzyki tanecznej w najlepszym wydaniu. Już w pierwszych dwóch singlach z nowej płyty publiczność odnajduje echa jej poprzednich, bardzo ważnych w jej dyskografii tytułów: „Trans Misji” czy „Elektreniki”. Ikona polskiej sceny klubowej powraca z kolejną dynamiczną i dyskotekową płytą, której będzie towarzyszyła jesienna trasa koncertowa, w oprawie i z kostiumami zaprojektowanymi przez duet Paprocki & Brzozowski.
Koncerty w ramach trasy:


05.10.2018 - Lublin (Radio Lublin)

07.10.2018 - Kraków (ZetPeTe)

12.10.2018 - Koszalin (CK 105)

19.10.2018 - Warszawa (Metropolis)

28.10.2018 - Wrocław (Stara Piwnica) 

16.11.2018 - Poznań (Blue Note)

24.11.2018 - Gdańsk (Żak)

Tracklista „Ćmy”:

1. Tyyyle Miłości
2. Ćma
3. Bez Filtra
4. So Far
5. Aureola
6. Zabierz Mnie Na Pustynię Bez Postów
7. Święta Wojna
8. To Tylko Podróż
9. Jeżeli Porcelana To Wyłącznie Taka
10. Ćma (The Wishes Remix)
11. Ćma (Gromee Remix)
12. Ćma (Zawadzki Remix)
13. Ćma (Atari Wu Remix)


 


Mat. pras: Sony Music Poland

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz