środa, 2 listopada 2016

Kortez prezentuje nowy teledysk

Teledysk do utworu „Wracaj Do Domu” znalazł się na płycie „Kortez / Kraków / 2.04.2016 / Klub Studio / Oficjalny Bootleg" jako bonus track. Nie jest on materiałem koncertowym, dlatego nie ma go na regularnej trackliście. Zarówno obraz jak i dźwięk zostały zarejestrowane podczas specjalnie na ten cel przeznaczonej próby w krakowskim klubie Studio.


„Wracaj do domu ma dla mnie szczególne znaczenie – wiąże się z nim pewna historia” – opowiada Kortez.
„Długo nie mogliśmy z Agatą napisać tekstu do tego numeru, a kiedy już powstał coś ciągle w nim nie grało. Zmienialiśmy aranże, sposób śpiewania, tonacje, ale wciąż nie byliśmy zadowoleni. W końcu po którejś z wielogodzinnych nocnych sesji w studiu zdecydowaliśmy, że chyba trzeba jednak wymienić tekst. I jak to często bywa w takich momentach kiedy stoisz pod ścianą i walisz głową w mur przyszło rozwiązanie.

Rozwiązaniem było przeczytana dawno temu historia z nigdy nieopublikowanego zbioru opowiadań Jarka Szubrychta pt. „Orszak”.
„Orszak” zbiera prawdziwe historie gościa, który jako dzieciak i młody chłopak jest świadkiem niby zwyczajnych wydarzeń jakie mają miejsce w jego miasteczku. I ja i Agata pochodzimy z małych miejscowości, gdzie podobnie jak w tej opisywanej przez Jarka, dzieją się takie same niby zwyczajne rzeczy jakich żadne dziecko nie powinno oglądać, dlatego jedna z tych historii trafiła do nas szczególnie i postanowiliśmy napisać o tym tekst.
Historia opowiada o tym, jak do miasteczka pewnej wiosny przyjeżdża szczególna postać. Inaczej ubrany, inaczej mówiący, czytający książki outsider rodem z powieści buntowniczych, który w jednej chwili zyskuje sobie sympatię i szacunek miejscowych "królów ulicy". Gość wywraca nędzne życie miasteczka do góry nogami, przywozi opowieści z wielkiego świata, ma życiowe przemyślenia i ciężkie narkotyki, które wprowadza w życie miasteczkowiczów wypierając inne używki. Chłonie wszystko na swojej drodze i nie bierze jeńców. I jest to tak atrakcyjne, że nikt nie umie się temu oprzeć. Nawet ten mały chłopiec – obserwator, narrator opowiadania. Ten też polując na odpowiedni moment i przygotowując sobie wcześniej całą mowę chce trafić do świty przybysza.
I kiedy już taki moment się trafia, podchodzi do niego ze strachem i namaszczeniem, coś tam zagaduje, a ten mówi do niego «spierdalaj gnojku». I to «spierdalaj gnojku», które jak sam o tym pisze Jarek prawdopodobnie uratowało chłopcu-narratorowi życie, było dla nas punktem wyjścia do tekstu.
Jarek pisze w swoim opowiadaniu, że może to «spierdalaj» było ze strony przybysza aktem łaski, świadomym wyborem, próbą uratowania dzieciaka i darowania mu tego syfu, którym wszystkich raczył, bo może «już się nażarł, bo miał dość ofiar». I to wydało nam się strasznie mocne. Bo co gorszego może cię w życiu spotkać, co gorszego możesz zobaczyć niż swoją śmierć za życia? Jaka świadomość może być gorsza niż to, że nieodwracalnie zniszczyłeś siebie i jesteś nic nie wartym żywym trupem? I jak świadome i smutne zarazem jest powiedzenie wówczas tego «spierdalaj». My zrobiliśmy z tego «wracaj do domu», a postać przybysza uczyniliśmy pomiotem lirycznym w naszym tekście”.


Wydawnictwo  „Kortez / Kraków / 2.04.2016 / Klub Studio / Oficjalny Bootleg" w wersji CD+DVD dostępne jest wyłącznie na koncertach artysty, natomiast wydanie winylowe w sprzedaży pojawi się 18 listopada m.in. na empik.com.


Najbliższe koncerty Korteza:

04.11 - GŁOGÓW - M.O.K. (TRIO)
05.11 - WADOWICE - W.C.K. (TRIO)
06.11 - WOLBROM - Dom Kultury (TRIO)
09.11 - CIESZYN - Teatr im. A. Mickiewicza (TRIO)
10.11 - DĄBROWA GÓRNICZA - Pałac Kultury Zagłębia
11.11 - PSZCZYNA - Centrum Kultury (TRIO)
12.11 - BYTOM - Centrum Kultury (TRIO)
13.11 - SIEMIANOWICE - Centrum Kultury (TRIO)
14.11 - TYCHY - Teatr Mały (TRIO)
19.11 - TCZEW - Dom Kultury (TRIO)
20.11 - WEJHEROWO - Wejherowskie Centrum Kultury (TRIO)
25.11 - GDAŃSK - Klub B90
27.11 - MRĄGOWO - Centrum Kultury i Turystyki (TRIO)
03.12 - BIAŁYSTOK - Filharmonia Podlaska


Mat PR: Jazzboy Records

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz